Julkaistu 11.02.2026

Huoltovarmuuden yleistilannekuva 11.2.2026 – pieniä häiriöitä, mutta yleiskuva rauhallinen

Huoltovarmuuden yleistilannekuva on rauhallinen, vaikka pienempiä häiriöitä on eri toimialoilta raportoitu. Edelleen havaitaan GNSS-häirintää, komponenttien toimitusviiveitä ja talouteen liittyviä haasteita.  Yhdysvaltojen Grönlanti-pyrkimykset ja sitä seurannut ICT-riippuvuuskeskustelu näkyy huolena osalla toimialoista.

Sääolosuhteet ovat aiheuttaneet haasteita logistiikkasektorilla. Kireä pakkanen on tuottanut ongelmia AdBlue-laitteistojen kanssa, ja talvikelit ovat lisänneet liikenneonnettomuuksia. Lapissa lentoja on jouduttu perumaan poikkeuksellisen paljon. Meriliikennettä haastaa jäätilanne ja alhainen meriveden korkeus.

Sähkön osalta marginaalit tuotannossa ja verkoissa ovat pieniä. Tiukkoja tehotilanteita voi vikaantumisten tai muiden syiden vuoksi esiintyä.

ICT-alalla haasteeksi on noussut tekoälykysynnästä johtuva kustannusten nousu mm. palvelinkapasiteetissa. Alihankintaketjujen kustannukset ovat nousseet ja komponenttien saatavuudessa on haasteita.

Huoltovarmuuskeskuksen (HVK) tuottama huoltovarmuuden yleistilannekuva tarkastelee toimintaympäristön haasteita useista näkökulmista. Tilannekuvaraportti pitää sisällään yleiskuvan eri toimialojen toimintakyvystä ja niiden mahdollisista haasteista.

HVK tuottaa yleistilannekuvaa, jonka julkaisurytmiä voidaan muuttaa tarpeen mukaan. Tilannekuvakatsauksesta julkaistaan lyhyt yhteenveto. Yksityiskohtaiset toimialatiedot ovat turvaluokiteltuja, eivätkä näin ollen julkisia.