Etusivu/Ajankohtaista/Suomi toimitti Ukrainalle lääkevalmisteita EU:n valmiusvarastosta

Julkaistu 02.06.2026
Suomi toimitti Ukrainalle lääkevalmisteita EU:n valmiusvarastosta
Suomi toimitti Ukrainalle lääkevalmisteita EU:n rahoittamasta rescEU-valmiusvarastosta, jota hallinnoidaan Suomessa. Lähetyksen arvo on noin 151 000 euroa. Avuntarve johtuu Venäjän hyökkäyssodasta, ja lähetys on osa EU:n osoittamaa tukea Ukrainalle.
RescEU-valmiusvarastoja löytyy useasta EU-maasta, ja niitä hyödynnetään Euroopan komission päätöksellä tilanteissa, joissa kohdemaan omat voimavarat eivät riitä. Varastot on tarkoitettu ensisijaisesti EU:n jäsenmaille, mutta niitä voivat saada käyttöönsä myös EU:n pelastuspalvelumekanismiin osallistuvat kymmenen maata, jotka ovat pääasiallisesti EU-maiden naapurimaita, kuten Ukraina.
Valmiusvarastojen ylläpitoa ja materiaalien hankintaa toteuttavat Suomessa sisäministeriön johdolla sosiaali- ja terveysministeriö, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL), Huoltovarmuuskeskus (HVK) ja Säteilyturvakeskus.
Lääkevalmisteiden varastoinnista ja lähetysvalmisteluista vastaa THL, ja logistisista järjestelyistä HVK.
Lääkevalmisteiden lähettäminen edellyttää huolellista suunnittelua ja yhteistyötä
”Materiaalien toimittaminen edellyttää huolellista suunnittelua sekä saumatonta koordinaatiota eri toimijoiden välillä”, sanoo proviisori Minna Manner-Lehtinen THL:sta.
Suomessa sijaitsee kahdenlaisia rescEU-valmiusvarastoja. RescEU CBRN -hankkeen varastoilla varaudutaan CBRN-uhkiin, joilla tarkoitetaan kemiallisia, biologisia, radiologisia ja ydinturvallisuusuhkia. RescEU Medical -hankkeen varastoihin on puolestaan koottu suuronnettomuuksien varalta lääkinnällisiä materiaaleja ja lääkevalmisteita sekä säteilymittalaitteita.
”Suomella on toimiva ja tiivis yhteistyö Euroopan komission kanssa. RescEU-hankkeet ovat hyvä esimerkki siitä, miten kansallinen asiantuntemus ja eurooppalainen yhteistyö voivat parantaa kansallista varautumista ja koko Euroopan kriisinkestävyyttä”, sanoo projektipäällikkö Piia Ollila sosiaali- ja terveysministeriöstä.
Suomi on saanut Euroopan komissiolta kokonaisuudessaan 305 miljoonaa euroa valmiusvarastojen perustamiseen. Suomessa sijaitsevista rescEU-valmiusvarastoista on toimitettu apua Ukrainaan jo neljä kertaa. RescEU-valmiusvarastot ovat osa EU:n pelastuspalvelumekanismia, jonka kansallisena yhteysviranomaisena toimii sisäministeriö.