Huoltovarmuuskeskus julkisuudessa olleista suojainkaupoista: poikkeusoloissa emme ole pystyneet noudattamaan normaalia hankintaprosessia
Julkisuudessa on uutisoitu Onni Sarmasteen ja Tiina Jylhän välisestä kiistasta koskien Huoltovarmuuskeskuksen kanssa tehtyä kauppaa. Huoltovarmuuskeskus teki kaupan Onni Sarmasteen yhtiön kanssa. Sarmasteelle maksettiin kauppasumma suomalaisen yhtiön tilille. Tiistaina saapuneet suojaimet on toimitettu Sarmasteen kanssa tehdyn sopimuksen perusteella.
Lisäksi on tehty erillinen sopimus Tiina Jylhän Virossa toimivan yhtiön kanssa. Maksettu kauppasumma on jäädytetty. Sopimuksen perusteella ei ole toimitettu Suomeen suojaimia.
Keskiviikkona 8.4. Huoltovarmuuskeskus myös kertoi, että tiistaina 7.4. Suomeen saapuneet hengityssuojaimet eivät olleet sairaalakäyttöön tarkoitettujen eurooppalaisten standardien mukaisia suojaimia. Niitä voidaan kuitenkin käyttää hoivayksiköissä ja kotiin vietävissä palveluissa.
Jos saapuneet tuotteet ovat erilaisia kuin tilauksessa määritellyt, niin normaalioloissa tällöin tavarasta reklamoidaan, toimitus kieltäydytään ottamasta vastaan ja esitetään vaatimus oikean tavaran toimittamisesta viipymättä tai kauppasumman palauttamisesta.
”Olimme luonnollisesti syvästi pettyneitä ja pahoillamme, että ensimmäinen toimitettu tavaraerä ei ollut tilauksen mukainen ja siitä, että emme ole noudattaneet taustojen tarkistamisessa sitä huolellisuutta, jota on meiltä perusteltua odottaa”, toteaa Huoltovarmuuskeskuksen toimitusjohtaja Tomi Lounema.
Koronaviruspandemian myötä suojaimiin kohdistuu ennennäkemättömän kova kysyntä: käytännössä lähes jokainen maa pyrkii hankkimaan tavaraa mahdollisimman paljon ja mahdollisimman nopeasti. Suomella on ollut varmuusvarastoissa kansainvälisessä vertailussa runsaasti suojaimia, mutta epidemiatilanteessa niiden kulutus on poikkeuksellisen kova, siksi Huoltovarmuuskeskus on sosiaali- ja terveysministeriön (STM) tukipyyntöihin perustuen viime viikkoina pyrkinyt tekemään kaiken mahdollisen hankkiakseen lisää materiaalia markkinoilta. Suojainten kotimaisen tuotannon laajamittainen käynnistyminen vie vielä useampia viikkoja.
”Suojavälineillä on kriittisen tärkeä rooli epidemian leviämisen hillitsemisessä ja hoitohenkilökunnan suojaamisessa. Tästä syystä olemme pyrkineet hankkimaan markkinoilta mahdollisimman paljon suojavälineitä, niin ripeästi kuin mahdollista. Tässä yhteydessä olemme valitettavasti myös poikenneet normaalista hankintaprosessistamme. Näin olemme tehneet kauppoja, joiden osapuolina on ollut tahoja, jotka hankintaohjeemme normaalitilanteessa rajaisivat prosessin ulkopuolelle”, sanoo Tomi Lounema.
”Huoltovarmuuskeskuksen hallitus päätti tilata ulkopuolisen tarkastuksen jo tehdyistä kauppatoimista ja siitä, miten niissä on noudatettu voimassaolevia sääntöjä ja ohjeistusta. Päätämme selvityksen perusteella toimenpiteistä, joihin ryhdytään. Lisäksi päätimme, että julkisuudessa olleiden kauppojen osalta hallitus edellyttää toimivan johdon ryhtyvän tarvittaviin toimiin Huoltovarmuuskeskuksen etujen turvaamiseksi ja mahdollisten vahinkojen rajaamiseksi”, sanoo Huoltovarmuuskeskuksen hallituksen puheenjohtaja Ilona Lundström.
Suomeen on tämänhetkisen tiedon mukaan saapumassa lisää Huoltovarmuuskeskuksen tilaamia suojaimia pääsiäisen jälkeisellä viikolla. ”Suojaimille on kuitenkin juuri nyt niin kova tarve, että yhteiskunnan kokonaisedun kannalta meidän on tehtävä kaikki voitavamme, että maahan saadaan mahdollisimman paljon ja mahdollisimman nopeasti suojaimia ennen kuin kotimainen tuotanto käynnistyy. On kuitenkin selvää, että meidän on jatkossa oltava tarkempia niiden osapuolten valikoinnissa, joiden kanssa kauppoja teemme”, Lounema toteaa.
Huoltovarmuuskeskus on hankintojen osalta itsenäisessä vastuussa vastaten niiden suunnittelusta ja organisoinnista sekä mahdollisista virheistä.
Työ- ja elinkeinoministeriö on pyytänyt torstaina 9. huhtikuuta Huoltovarmuuskeskukselta selvityksen julkisuudessa esillä olleista suojavarustehankinnoista. Huoltovarmuuskeskuksen hallitus toimittaa kyseisen selvityksen työ- ja elinkeinoministeriölle tiistaina 14. huhtikuuta.
Julkaistu 9.4.2020 klo 20:47